Medaliści paraolimpijscy w Spytkowicach

Szkołę Podstawową nr 3 im. Ojca Świętego Jana Pawła II w Spytkowicach odwiedzili wielokrotni medaliści igrzysk paraolimpijskich w szermierce, Arkadiusz Jabłoński i Radosław Stańczuk.

Szermierze oprócz medali z kilku paraolimpiad mają także w dorobku wiele tytułów z Mistrzostw Świata i Europy. Barwnie i z humorem opowiedzieli o swoich sportowych dokonaniach oraz o tym jak wygląda życie osoby niepełnosprawnej.

Odpowiadali również na liczne pytania zadawane przez młodych widzów, którzy z zapartym tchem słuchali ich historii, spontanicznie wyrażając swój podziw i niejednokrotnie zaskoczenie. Opowieść byłych reprezentantów Polski ilustrowały ciekawe filmy o tematyce dot. osób niepełnosprawnych. Niewątpliwie największą atrakcją spotkania było dla uczniów praktyczne poznanie zasad szermierki, wraz z możliwością samodzielnej walki na wózkach.

Spotkanie zorganizowała dyrektor szkoły, Pani Barbara Czarniak-Fiedor wraz z nauczycielami i Radą Rodziców.
Na zakończenie mistrzowie wraz z wolontariuszami otrzymali pamiątkowe medale gminy Spytkowice od wójta Ryszarda Papanka.

Przybyli goście to zarazem współzałożyciele „Fundacji Akademii Integracji – Praca, Edukacja, Sport”, która skupia się na szeroko pojętych problemach i zagadnieniach związanych z życiem, aktywnością i rolą społeczną osób niepełnosprawnych, ze szczególnym naciskiem na pracę, edukację i sport. Fundacja jest kontynuacją projektu „AMS dla Integracji”. W ramach swojej działalności edukacyjnej prowadzi m.in. pokazy w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych. Podczas prezentacji dzieci i młodzież mają okazję poznać szermierkę na wózkach i samodzielnie zawalczyć z najlepszymi zawodnikami w Polsce – członkami kadry narodowej, wielokrotnymi medalistami paraolimpijskimi, Mistrzami Świata i Europy.

ZDJĘCIA