W Lipnicy Wielkiej o dziwnych artystach spod Babiej Góry

W domu Ludowym w Lipnicy Wielkiej na Orawie zaprezentowano unikatowy film dokumentalny o dwojgu nieszablonowych twórcach: Karolu Wójciaku „Heródku” z Lipnicy Wielkiej i Dorocie Lampart z Zawoi.

Film pt. „Dziwni artyści po obu stronach Babiej Góry”, w reżyserii Mirosławy Marcinkiewicz, powstał w kolorze dzięki Wytwórni Filmów Oświatowych Łódź w 1970 r. W pierwszej części widzowie mieli okazję zobaczyć materiał przedstawiający postać Karola Wójciaka, jego sztukę, wnętrze domu w którym mieszkał przez ostatnie dwa lata swojego życia oraz archiwalne zdjęcia wsi, która zmieniła się na przestrzeni lat. Mogli także posłuchać wielu ciekawych anegdot mieszkańców Lipnicy Wielkiej na temat Heródka, które przewijały się w warstwie dźwiękowej.

Druga część filmu przedstawia życie i twórczość zmarłej w 2005 r Doroty Lampart – ludowej artystki żyjącej samotnie w przysiółku Zawoi, Czarnotowej. Podobnie jak Heródek, zupełnie odmienna od ludzi wokół, wymyka się wszelkim konwencjom. Jej obrazy i kolaże ukazujące duchowy świat pełen aniołów i świętych można odnaleźć w zbiorach Muzeum Etnograficznego w Krakowie i Warszawie, a także w prywatnych kolekcjach w kraju i za granicą.

O artystach opowiedziała Maja Kubacka ze Stowarzyszenia STOG z Krakowa, aktorka i wielka pasjonatka twórczości Heródka. Podzieliła się także swoją historią, jaki był początek jej zainteresowania się „orawskim Nikiforem”. Pokaz odbył się dzięki uprzejmości Muzeum Etnograficznego im. Seweryna Udzieli w Krakowie, które udostępniło film należący do Archiwum MEK w ramach projektu Stowarzyszenia Rozwoju Orawy „Orawa, Orawa, na Orawie” dofinansowanego przez Narodowy Instytut Dziedzictwa w ramach programu KULTURA-INTERWENCJE 2017.

Zgromadzona w Domu Ludowym publiczność obejrzała dodatkowo starszy o rok film dokumentalny autorstwa prof. Romana Reinfussa o Karolu Wójciaku „Heródku”, który oprócz przedstawień artysty zawiera także zdjęcia z pogrzebu w 1969 r. Na koniec spotkania Maja Kubacka zaprezentowała stronę internetową herodek.pl, na której znajduje się duża galeria dzieł orawskiego prymitywisty.